KOSGEB HIZLI DESTEK PROGRAMI AÇIKLANDI

HIZLI DESTEK PROGRAMI İLE KOBİLERE 3 YIL GERİ ÖDEMESİZ FAİZSİZ PANDEMİ KREDİSİ

1. İmalat sektöründeki MKİ’lere ile 
2. 2017 ve sonrasında kurulan ve imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren genç yenilikçi MKİ’lere “faizsiz geri ödemeli destek" verilecektir

Birinci Bileşen için geçerli olan mali kriterler:

- 2019 yılında asgari gelir hacmine ulaşmış olma kriteri:

Covid-19'dan önce de aktif olduğu kabul edilen MKİ'ler başvuru yapabilecektir. 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde edilmiş olması, aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır.

- 2020 yılında 2019 yılına göre gelir kaybına uğramış olma kriteri:

2020'de 2019'a kıyasla en az %25 oranında gelir kaybına uğrayan işletmeler Covid-19 salgınından etkilenmiş olarak kabul edilecek ve başvuru yapabilecektir.

İkinci Bileşen için; yenilikçi genç MKİ olma kriteri:

2017 ve sonrasında kurulmuş olup desteğe başvuru tarihi itibariyle aşağıdaki şartlardan herhangi birini sağlayan MKİ’ler, yenilikçi genç MKİ sayılacak ve İkinci Bileşene başvurabilecektir:

- Merkez ya da şube adresi itibariyle TEKMER veya TGB’de faaliyet gösteren MKİ’ler.

- Kamu kaynaklarıyla desteklenen Ar-Ge ve/veya inovasyon projesi başarı ile tamamlanmış veya projesinin süresi devam etmekte olan MKİ’ler.

- 2017 ve sonrasında patent belgesi almış olan MKİ’ler.

- 2017 ve sonrasında Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi (TÜR deneyim belgesi) almış olan MKİ’ler.


a)Aylık Düzenli Giderler için MKi İşletme Sermayesi Desteği: Bu destek, her iki bileşen kapsamında teminatsız, geri ödemeli olarak verilir.
1) Mikro işletmeler için: Aylık düzenli giderler için işletme sermayesi desteğinin üst limiti; ödemeye esas her bir ay için 10.000 TL olmak üzere üç ay karşılığında toplam 30.000 TL’dir.
2) Küçük işletmeler için: Aylık düzenli giderler için işletme sermayesi desteğinin üst limiti; ödemeye esas her bir ay için 25.000 TL olmak üzere üç ay karşılığında toplam 75.000 TL’dir.
b) Yenilikçi Genç MKİ’ler İçin Ek Sermaye Desteği: Bu destek yalnızca ikinci bileşen kapsamında teminatsız, geri ödemeli olarak verilir. Destek üst limiti; ölçek farkı ve aylık limit olmaksızın toplam 25.000 TL’dir.

Destek kapsamındaki giderler
1MKİ’lere, aşağıda belirtilen giderlerle ilgili harcamaları için geri ödemeli işletme sermayesi desteği ödenir:
a) Aylık Düzenli Giderler İçin MKİ İşletme Sermayesi Desteği kapsamındaki uygun giderler: İlgili ödemeye esas aydaki;
1) Personel giderleri
2) İşyeri kirası
3) Düzenli işletim giderleri (elektrik, ürün / hizmet üretimi ve tesis işletimine ilişkin doğal gaz gideri, su gideri, iletişim giderleri, sanayi bölgesi / sitelerine ödenen atık toplama giderleri)
4) Malzeme giderleri (Destek başvurusundan önce üretim için tedarikçilerle siparişe bağlanmış hammadde veya sarf niteliğindeki üretim malzemesi giderleri)
b) Yenilikçi Genç MKİ’ler İçin Ek Sermaye Desteği kapsamındaki uygun giderler: 2021 yılı içinde gerçekleşen ve/veya gerçekleşmesi öngörülen;
1) Teknolojik faaliyet giderleri (patent, telif, teknoloji lisanslama, test ve belgelendirme giderleri)

kaynak www.kosgeb.gov.tr


Detaylı bilgi ve danışmanlık için bizlerle iletişime geçiniz

6.5.2021

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.